OSTEOPORÓZA
Osteoporóza je strašákem obzvláště žen ve středním věku, je totiž úzce spjatá s menopauzou. Přečtěte si o ní více a získejte tipy, jak proti ní bojovat.
Osteoporóza
Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám. A to především v oblasti páteře, předloktí, hrudníku a krčku stehenní kosti. Většinou se projevuje až samotnou nečekanou frakturou, kterou často zaviní jen nepatrný úraz.
Koho nejčastěji postihuje?
V kostech probíhá neustálý proces odbourávání a obnovování. V mladí převažuje vznik nové tkáně a kosti tak rostou a nabývají na pevnosti. Po zhruba 35. roku života se tento proces obrací a kosti naopak objem ztrácejí. Projevuje se to například ztrátou výšky (důsledek sesedání obratlů). Do určité míry je to děj normální a přirozený.
K výskytu osteoporózy ve vyšší míře dochází u žen než u mužů. Důvodem toho je úbytek estrogenu po menopauze, jenž se velkou měrou podílí na ochraně kosti.
Vliv na vznik osteoporózy má spousta faktorů a některé ještě nejsou pravděpodobně známy, neboť jejich výzkum stále trvá.
Přesto hlavními rizikovými faktory jsou:
- Malá hmotnost (hodnota BMI menší jak 20)
- Nízký příjem vápníku a vitamínů C, K a hlavně D
- Nadměrné pití alkoholu
- Kouření
- Dlouhodobější užívání kortikosteroidů
- Malá pohybová aktivita
Tyto faktory lze vesměs ovlivnit. Jsou ale zde i takové, které ovlivnit nemůžeme. Jsou to:
- Genetické předpoklady
- Poruchy menstruačního cyklu a předčasná menopauza u žen
- U mužů snížená hladina testosteronu
- Cukrovka
- Vyšší věk
Jak se osteoporóza diagnostikuje?
Shledá-li lékař podezření na osteoporózu, může provést několik vyšetření. Jelikož se z běžného rentgenového snímku pozná až pokročilejší stádium nemoci, využívá se metoda zvaná denzitomentrie. Je taktéž založena na principu rentgenových paprsků (menší dávka než je tomu u normálního), ale výsledky ke zhodnocení stavu kosti poskytuje mnohem přesnější. Dále lze ještě využit počítačové tomografie (CT) a ultrazvuku.
Léčba
Základ při prevenci i léčbě je zdravá strava a správná pohybová aktivita (procházky, plavání, speciální-správné silové cvičení).
Při léčbě se pak uplatňují především léky zastavující úbytek kostní hmoty a podporující tvorbu hmoty nové. Jsou to hlavně bisfosfonáty, kalcitonin, fluoridy a anabolické steroidy.
Důležitý je také příjem vápníku a to 1000-1500mg denně. Pro jeho vstřebávání je velmi důležitý vitamín D. Najdeme ho v mořských rybách, mléce a vejcích.
Poměrně diskutabilní je u žen léčba pohlavními hormony. Dlouhodobé užívání estrogenu sice vede k snížení rizika zlomeniny až o polovinu. Na druhou stranu je zase spojováno se vznikem rakoviny dělohy a prsu. Toto riziko se ale významně snižuje současným užíváním gestagenů.
Prevence je důležitá!
Dále by vás mohlo zajímat:
- Proti osteoporóze je dobré mimo jiné bojovat správným cvičením. Inspirujte se tréninkem na doma, nebo mi napište a objednejte si osobní trénink.
- Nevíte, co si počít? Přečtěte si pár tipů od trenérky na to, jak se pustit do hubnutí
- Máte celulitidu? Má ji většina žen, bohužel. Ale vy se můžete snažit jí alespoň zmírnit. Mrkněte na pár tipů trenérky.
Pokud vás zajímá něco, co jste zde neobjevili, zeptejte se v sekci "Osobní trenérka radí"