Jdi na obsah Jdi na menu

 


PO ROZKLIKNUTÍ ZDE MŮŽETE PSÁT SVÉ DOTAZY, RÁDA VÁM ODPOVÍM

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Základní vícekloubové cviky.

(Slávek Volráb, 7. 6. 2017 10:05)

Dobrý den slečno Čechová. Myslíte si, že by se ze základních vícekloubových cviků tj. bench press, mrtvý tah, dřepy, přítahy na hrazdě a otáčení činkového kotouče kolem hlavy během jedné tréninkové jednotky dal sestavit trénink celého těla? To víte, mám dvě zaměstnání, nemocnou maminku, o kterou se musím dlouhodobě starat, ale do fitka si zajdu vždycky moc rád. Jenomže cvičit čtyřikrát týdně izolované partie je pro mě skutečně časově nesmírně náročné. A myslel jsem si, že kdybych se zaměřil pouze na vícekloubové cviky, během kterých bych si procvičil celé tělo, tak bych tak často během týdne ani nemusel do fitka chodit. Třeba že by stačilo s tímto tréninkem si zajít během týdne do fitka dvakrát. To by snad mohlo stačit. Potřebuji totiž přibrat pár kilo svalové hmoty. Tak co si myslíte o mém názoru? Předem Vám děkuji za odpověď. S přátelským pozdravem Vás zdraví Slávek Volráb

Re: Základní vícekloubové cviky.

(Radka, 9. 9. 2017 21:59)

Dobrý den Slávku.

Děkuji za Váš dotaz a zároveň se omlouvám za čekání na odpověď.

Použití pouze základních cviků na celé tělo v 1 tréninku je samozřejmě možné.
Vždy při sestavování tréninků beru v úvahu to, kolik času je člověk ochoten cvičení investovat. Pokud tedy uvažujete o cvičení 2x týdně, určitě je velmi vhodné v každém tréninku procvičit celé tělo, ale můj názor je ten, že pokud chcete nabrat svalovou hmotu, budete muset cvičit alespoň 3x týdně. Tomu by také měla odpovídat výživa. Ve stravě nesmíte podcenit především množství bílkovin.

Co se týká použití jen tzv.základních cviků, ty jsou samozřejmě pro svalový rozvoj vhodné, ale zároveň kladou větší nároky na klouby a páteř, takže je důležité, v jaké kondici jste, jaký svalový základ máte, zda nemáte nějaké svalové dysbalance, které by se takovýmto cvičením mohly ještě prohloubit, abyste si neublížil. Rozhodně se snažte cvičit správnou technikou a zátěž přidávat postupně. Osobně raději kombinuji vícekloubové i izolované cviky, kterými se také dají svaly velmi kvalitně procvičit a takzvaně vycucnout a hodina tréninku je plně dostačující. Trénink byste také měl jednou za cca 2 měsíce obměnit, aby cvičení bylo stále efektvní.

Také je otázkou, zda budete schopný celý trénink odcvičit správnou technikou, při procvičování všech velkých svalových skupin v 1 tréninku Vám velmi rychle dojdou síly (vyčerpáte zásoby glykogenu, ty je třeba ihned po tréninku doplnit, aby se nastartovala regenerace).
Doporučila bych Vám např. 1 trénink začít cviky na spodní polovinu těla a 2. trénink sled cviků prostřídat a začít cviky na horní polovinu těla. Nezapomínejte také na kvalitní zahřátí, rozcvičení, postupné zvyšování zátěže a strečink

Zamotaný kruh

(Karolína , 3. 3. 2015 8:40)

Dobrý den,
Chtěla bych se Vás zeptat na nějake rady, jak se dostat z mého začarovaneho kruhu. Je mi 21 let, už 12 let tancuju street dance (3x-4x týdně), to ale očividně nestačí, abych měla postavu jakou bych si přála (celokvě by mi neuškodilo pár kg dolů tak 3-4 určitě. Jsem malého vzrůstu a váha mi lítá někde mezi 50-54kg, k tomu se ještě dostanu). Co tedy myslíte, že bych měla dělat zároveň s tancováním ? Další ,,složitostí" pro mě je, že takzvaně musím jíst, co je doma a to docela často, protože ne vždy mám čas a peníze na to abych si nakpupila nebo uvařila jídlo sama, jelikoż stále studuji. No a tak se točím v kruhu mezi zdravým a nezdravým jídlem/nebo ne tak zdravým jídlem a stím mi také lítá váha a vůbec nevím co s tím. Ráda bych zakotvila nekdě kolem těch 49-50kg a jedla zdravě jak nejvíce by to bylo možné. Co myslíte, že bych pro to měla dělat ? Děkuji za odpověď

Nemožné zhubnout i přes pravidelné cvičení...

(Míša, 31. 10. 2014 12:09)

Dobrý den.

Obracím se na Vás s prosbou, protože už sama nevím, co vlastně nedělám anebo dělám špatně. Už 60 dní cvičím Jillian (30 Days Shred a teď Ripped in 30). 30DS jsem cvičila opravdu 7 dní v týdnu stále a bez přestávky. Ripped in 30 se má prý cvičit 5 - 6x do týdne, proto jej tak i cvičím. Snažím se jíst zdravě. Resp. vyhýbat se smaženým jídlům a sladkému. Přesto však nevidím na váze vůbec žádný úbytek a v centimetrech také nic. Přitom se opravdu snažím. Jediné, co mi celá věc dává je dobrý pocit. Když se ale přeměřím, nebo vlezu na váhu, nevidím žádný výsledek. Děkuji za odpověď

Re: Nemožné zhubnout i přes pravidelné cvičení...

(Trenérka Radka, 8. 11. 2014 15:24)

Dobrý den Míšo,
co se týká Vašeho dotazu, děkuji za něj, ale obávám se, že Vám na něj v tuto chvíli nejsem schopna odpovědět přesně a detailně, protože je příliš mnoho věcí, ať už z hlediska stravování, nebo cvičení, kde může být chyba.
V první řadě bych vám doporučila nepropadat panice a dál cvičit, hýbat se a být v pohodě, protože to, že se cítíte dobře je to nejdůležitější a stres při hubnutí je jedna z nejhorších překážek.
Z hlediska cvičení může být následující problém - u někoho trvá delší dobu, než tělo začne na pohyb reagovat, metabolismus se zrychlí, výsledky začnou být vidět až třeba po 2 měsících a to je potřeba překonat. anebo tuk může ubývat a mírně narůstat svalová hmota, což také může ze začátku vyvolat dojem, že se nic neděje, ale opak může být pravdou.
V každém případě bych Vám doporučila i více regenerovat, protože odpočinek je pro svalstvo a následně výsledky stejně důležité, jako cvičení. Ideální jsou alespoň 3 tréninky týdně, doporučila bych Vám zařadit jak silové cvičení a i vhodnou aerobní aktivitu, která Vám pomůže spálit tuky.
Cvičení, které jste zmiňovala je také vhodné. Cvičíte sice jen chvilku, půlhodiny, ale vzhledem k vysoké tepové frekvenci, při které cvičíte, spalujete tuky i dlouho po cvičení, když jste v klidu. Navíc zapojíte hodně svalových skupin. Tyto "kruhové tréninky" jsou při hubnutí velmi vhodné, jen bych opravdu nepodceňovala tu regeneraci. Pokud se tento "systém" cvičí 1 měsíc v kuse, určitě bych tuto dobu nepřekračovala a netrápila takto tělo nijak dlouhodobě. Takže pokud budete cvičit tímto systémem, doporučila bych dlouhodobě cvičit maximálně 3-5x týdně.
Co se týká Vašeho stravování, předpokládám, že jste se nechtěla více rozepisovat, ale vyhýbat se smaženému a sladkému jídlu ještě rozhodně neznamená, že jídelníček obsahuje vhodné potraviny, množství a že je zdravý. Pro posouzení a následně nějakou dobrou radu bych potřebovala znát více podrobností, takto bych, jak se říká, vařila z vody. Pokud máte zájem, kontaktujte mne na e-mail a domluvíme se na nějakém vhodném řešení pro Vás. Ideální by pro začátek bylo sepsat si přesný seznam zkonzumovaného jídla i pití za týden.

tepovka

(jan, 1. 1. 2013 13:39)

Dobrý den, chci se zeptat na něco ohledně efektivního cvičení při redukci nadváhy. Vím, že se mám pohybovat s tepovkou při cvičení v nějakém pásmu, které mi sporttester po zadání údajů vypočetl. Zajímá mě, zda se do doby cvičení také započítává čas kdy odpočívám, ale tepovka mi neklesne pod min. hranici? Třeba intervalově zatížit tělo pohybem na horní hranici tepovky a pak se třeba protahovat a pak zase po klesnutí na minimum máknout. Atd.

Děkuji za ochotu
Jan

Re: tepovka

(TRENÉRKA, 3. 1. 2013 12:15)

Dobrý den Honzo,

záleží na mnoha okolnostech. Pokud máte na mysli aerobní cvičení, jako je běh, či chůze, jízda na kole apod. doporučuji udržovat tempo po celou dobu cvičení (minimálně 30 min, aby bylo cvičení efektivní) konstantní, tzn. v rozmezí, kterou Vám např. vypočetl sport tester (vaše maximum vypočítáte 220-věk a z toho doporučuji pro efektivní spalování tuku cca 55-75%).

I intervalový trénink, který zmiňujete, pokud jsem otázce správně rozuměla, je velmi efektivní, ale doporučuji v té klidnější fázi úplně neodpočívat, spíše právě vyměnit běh za chůzi apod. Tento intervalový trénink je efektivní především tehdy, když v rychlejší fázi přesáhnete tepovou frekvenci až za hranici spalování tuku (tzn, působíte příznivě na svalovou hmotu) a v klidnější fázi se pohybujete celou dobu v rozmezí pro spalování tuku (postupně klesající tendence).

Osobně doporučuji zařadit také posilovací cvičení, které je anaerobní, ale opět příznivě působí na tvorbu svalové hmoty, na držení těla atd. a aerobní aktivita zařazená po takovémto tréninku je poté mnohem efektivnější, než aerobní aktivita zařazená samostatně, s výjimkou aerobního cvičení zařazeného ráno na lačno.

Doufám, že má odpověď je srozumitelná, a že Vám tyto informace pomohou. Těším se na případné další dotazy.

Radka

Re: Re: tepovka

(jan, 3. 1. 2013 16:40)

Děkuji za odpověď. Vše jsem chápal i ta zátěžová pásma chápu až na zmínku o aerobní aktivitě ráno na lačno. Ta je ještě účinnější? Jinak pro příklad: jezdím na orbitreku a protože nedokážu držet tak pomalé tempo, se který jsem dle sporttesteru ve svém spalovacím rozsahu (100-130), vyjede mi tepovka po cca pěti minutách na 140 i výše. Seskočím ze stroje a po dobu než mi tepovka klesne na cca 105 se protahuji atd. Pak to opakuji cca 6-7 krát a dosáhnu doby cvičení cca 40 min. Potom nějaké skalpovačky a vydýchat. Pokud jsem po celou tuto dobu dle sporttesteru ve spalovacím pásmu tak je to super. I když si připadám že se flákám)). Samozřejmě to chce přidat na dodě cvičení. Jinak děkuji ještě jednou za dopověď a přeji hodně úspěchů ve všem. Bydlet blíže, tak jsem u Vás hned)). Ale třista kiláků je moc.))
Jan

Re: Re: Re: tepovka

(TRENÉRKA, 7. 1. 2013 11:01)

Honzo,

doporučila bych sklapovačky (pokud začínáte, doporučila bych mírnější varianty cviků) a další posilovací cvičení zařazovat na začátku a až poté přejít na orbitrack a doporučila bych spíše vydržet na orbitracku opravdu v kuse, ale např. střídat běh s chůzí (rychlé a pomalé tempo) i za předpokladu, že budete přesahovat zmíněnou tepovou frekvenci, alespoň tak zlepšíte kondici a tím se Vám potom nebude tak rychle a snadno zvyšovat a pocítíte to i v běžném životě ;-)

Co se týká cvičení ráno na lačno, je určitě efektivní, protože spalujete tuky téměř ihned, protože tělo má po celé noci omezené množství glykogenu v krvi a proto dříve sáhne do zásob tuku. Nedoporučuji ale žádné těžké posilovací cvičení.

Na závěr bych měla připomínku k té zmíněné době cvičení. Nemyslím, že byste měl zapracovat na délce cvičení, 40 minut je na aerobní cvičení, myslím, tak akorát, spíše se snažte cvičit PRAVIDELNĚ tak 3x týdně i více a uvidíte, že výsledky se dostaví, hlavně trpělivost :-)

Vážím si Vašeho zájmu a doufám, že budete hlásit pokroky :-)
Radka